NBSLSC Sunday Swim Grade B Results

NBSLSC Sunday Swim Grade B Results

For information about how the handicapping system works, click here.

Results: Sunday, 19 January 2020 | starters: 26 | new faces: 2

# Name Start End Net Points Adj
1 Will Hauserman 01:09 08:54 07:44 5 -15
2 Geoff Mattes 01:23 09:40 08:17 4 -10
3 Niall Cunningham 02:05 09:46 07:40 3 -5
4 Sarah Jones 01:15 10:08 08:53 2 0
5 David Wesson 03:37 10:10 06:32 1 5
6 Russell Stevens 02:12 10:13 08:01 1 5
7 Nina Malmstrom 03:18 10:18 06:59 1 5
8 Zofia Zayons 03:43 10:22 06:39 1 5
9 Yael Galgut 03:54 10:28 06:33 1 5
10 Miriam Salter 03:09 10:30 07:20 1 5
11 Alan Jowell 02:41 10:32 07:51 1 5
12 Justine O’Connell 03:21 10:34 07:13 1 5
13 Robert Salamon 03:44 10:37 06:52 1 5
14 Sam Ward 02:37 10:39 08:02 1 5
15 Stephen Apps 03:00 10:41 07:41 1 5
16 Damian Barden 03:22 10:44 07:21 1 5
17 Jason Shepherd 03:28 10:45 07:16 1 5
18 Rhett Sampson 00:00 10:48 10:48 1 5
19 Megan Rumford 02:24 10:51 08:26 1 5
20 Ariell Friedman 02:59 10:53 07:54 1 5
21 Michael Galgut 03:54 10:55 07:00 1 5
22 Suzanne Morony 02:41 10:57 08:15 1 5
23 Ben Hawkins 02:59 10:59 08:00 1 5
24 Scott DAmours 03:30 11:09 07:39 1 5
Alex Portet 03:59 11:14 07:15 1 0
Amanda Mawson 00:19 08:36 08:17 1 0

SEASON LEADERBOARD:

# Name n Points Average Adj
1 Alan Jowell 10 21 09:22 -10
2 Michael Galgut 11 18 07:49 15
2 Rhett Sampson 11 18 11:43 15
4 Louise Sung 12 17 08:44 30
5 David Wesson 12 16 07:44 35
5 Geoff Mattes 9 16 10:30 5
5 Justine O’Connell 12 16 08:03 35
5 Megan Rumford 8 16 09:35 -5
5 Russell Stevens 13 16 09:02 45
10 Sarah Jones 11 15 10:06 30
11 Robert Carmody 10 14 08:15 25
12 Suzanne Morony 5 13 09:25 -20
12 Yael Galgut 9 13 07:40 20
14 David Bone 6 12 09:22 -5
14 Hayley Grosser 10 12 08:37 35
16 Neill Kiely 6 10 08:45 5
16 Will Hauserman 5 10 10:54 -5
18 Nina Malmstrom 8 9 08:06 30
19 Ben Hawkins 8 8 08:26 35
19 David Garvin 4 8 10:20 -5
19 Robert Salamon 5 8 07:58 5
22 Paul Mangioni 6 7 09:04 20
23 Daniel Ekins 3 6 08:18 -5
23 Jon Joseph Abitz 5 6 09:23 15
23 Karen Sheppard 2 6 09:51 -15
23 Stewart Bailey 2 6 10:15 -15
27 Karen Stott 3 5 09:00 0
27 Stephen Apps 5 5 08:30 20
27 Suzanne Tavill 3 5 11:08 0
27 Tanya Green 2 5 09:22 -10
27 Zofia Zayons 5 5 07:44 20
32 Ashton Waugh 4 4 09:00 15
32 Des Deen 4 4 07:22 15
32 Leonie Wilkinson 4 4 08:31 15
32 Niall Cunningham 1 4 09:53 0
32 Scott DAmours 4 4 08:08 15
32 Victoria Hyde 4 4 08:34 15
38 Jess Burns 3 3 08:47 10
38 Peta Estens 3 3 09:48 10
38 Sarah Sherborne-Higgins 3 3 09:14 10
38 Sophie Morgan 3 3 08:34 10
42 Ariell Friedman 2 2 08:20 5
42 Chris Proctor 2 2 07:01 5
42 Damian Barden 2 2 07:58 5
42 James Cox 2 2 07:05 5
42 Jason Christopher 2 2 09:32 5
42 Jason Shepherd 2 2 07:53 5
42 Miriam Salter 2 2 08:04 5
42 Sam Ward 2 2 08:42 5
50 Alex Clark 1 1 10:02 0
50 Alex Francis 1 1 08:44 0
50 Alex Portet 1 1 07:15 0
50 Ben Weidlich 1 1 08:49 0
50 David Freedman 1 1 07:50 0
50 Gilly Garcia 1 1 06:43 0
50 Hugo Dudley-Smith 1 1 08:25 0
50 Inge Arts 1 1 07:36 0
50 John Wholley 1 1 08:00 0
50 Jonathan Golan 1 1 08:52 0
50 Joshua Tatham 1 1 08:42 0
50 Kane Harvey 1 1 08:16 0
50 Kane Harvey 1 1 08:41 0
50 Laura Bruce 1 1 08:59 0
50 Marnix Poot 1 1 09:26 0
50 Nicky Verco 1 1 10:04 0
50 Philip Suriano 1 1 08:46 0
50 Rachel Clark 1 1 09:32 0
50 Sarah Davis 1 1 09:15 0
50 Steve Goodman 1 1 09:12 0
50 Thomas Wilhelm 1 1 10:43 0

Race-runner by Ari (an NBSLSC clubbie, and data scientist)